Jak jsem si najal programátora z Filipín

Před prázdninami se mi nahromadilo tolik práce, že jsem nutně hledal programátora. Za dva měsíce jsem jich vystřídal 11! Ti kdo umí, tak mají práce hodně a ten zbytek stojí za nic. Práce stála a já nutně někoho potřeboval. V Čechách se nedal nikdo sehnat a já z několika směrů slyšel dobré zvěsti o pracovnících z Filipín. Tak jsem se jal to prozkoumat.

Fakta

Filipíny jsou třetí největší anglicky mluvící zemí na světě. Školáci zde mají výuku v angličtině a celá země je taková pro-západní. Platy nejsou nijak velké a ani moc práce nemají. Proto jsou zdejší lidé šťastní za každou práci, kterou seženou. Filipínci jsou velmi pro rodinu a není neobvyklé, aby žili se starými rodiči v jednom domě a mladí se starali o své rodiče. Také je zde určitý prvek podřízenosti. Jednají s vámi jako s někým nadřazeným. A třeba mně osobně to nedělá úplně dobře. Se všemi svými kolegy jednám na rovinu.

Sbírání informací

To co mě k hledání Filipínce přimělo nejvíce byl podcast SPI#20 All about virtual assistants. Většinu důležitých informací co člověk potřebuje se tam dozví. Také jsem tam našel odkaz na společnost Virtual Staff Finder, kteří vám pomohou vašeho virtuálního asistenta najít. Tato společnost sídlí přímo na Filipínách a osobně dělají pohovory a testy se všemi uchazeči, takže vám nedoporučí jen tak někoho. Celkem jsou čtyři kategorie VA:

  • Obecný VA – Dělá různé výpisy, přepisy, správu webů atd.
  • Copywriter – Plní stránky obsahem a texty či videem.
  • SEO – Obstarává zpětné odkazy, upravuje stránky pro SEO, keyword research.
  • Web developer – Vývoj webů, instalace a správa WP, grafika, programování.

Plat na Filipínách není moc velký okolo 6.000 Kč, takže i tito „specialisté“ nejsou velkým nákladem. Jejich platy se pohybují od $300 do $800 za měsíc. Většinou je jim odměna vyplácena na PayPal účet jednou měsíčně (ze začátku chtějí jednou týdně, ale je to o dohodě.)

Moje vlastní zkušenost

Celý proces začal objednáním služby u Virtual Staff Finder, ti si za nalezení programátora naúčtovali $400, které jsem jim zaslal. Odezva byla okamžitá, ujala se mě project managerka (dle fotky v mailu Filipínka) a poslala mi dokumenty, které mám vyplnit. Jednalo se o dokument popisující základní náplň práce pro VA a také jeho popis, co by měl splňovat.

Nyní si VSF bere 14 pracovních dní na nalezení vhodného uchazeče. Během těchto 14 dní probíhají pohovory a také test. To mě docela zaujalo, protože to v CZ žádná HR agentura nedělá. Všichni uchazeči měli za úkol v sídle společnosti v určitém čase naprogramovat jednoduchou aplikaci, která obsahuje formulář, který uloží nějaká data do DB přes AJAX. Úkolem programátora bylo takovou aplikaci navrhnout, stejně tak i DB a to celé odevzdat.

Po 11 dnech s mi agentura ozvala zpět, předala mi kontakt na 4 uchazeče, spolu s jejich CV, jejich programem v ZIPu, odpovědí na jednoduchý dotazník a stručné info, jaký z něj měli dojem oni.

Jednoho jsem si vybral a přes Skype jsem s ním navázal komunikaci. Agentuře jsem poděkoval a dále to již bylo pouze na mně a Ryanovi.

Jaký je Virtual Assistant z Filipín

To co mu řeknete to udělá. A co mu neřeknete to neudělá. Tito VA jsou cvičení na styl práce ala USA, kde jsou na vše manuály a postupy, takže ideální využití je na rutinní činnosti, které děláte třeba každý týden opakovaně. Například instalace WP, spouštění nové instance vaší aplikace pro nového klienta apod. A z toho plyne i na co takový VA není vhodný. A to jako náhrada za českého programátora. Sám nic nevymyslí. Musíte mu to připravit a vše do detailů popsat. Takže může být dobrý jako doplněk teamu, kde je senior programátor a třeba dva programátoři, které si on vede. Do takového teamu je ideální právě VA, protože zatímco vy spíte, tak on pracuje, takže když ráno přijdete do práce, tak máte připraveny věci pro práci vašeho teamu.

Můj dojem

Já jsem toto nevěděl, lidi se kterými pracuji jsou ve velké míře samostatní a není potřeba je vodit za ručičku. Také rozsah činností na mých projektech je dost široký, takže je vyžadována určitá invence. VA jsem chtěl najmout, aby pro mě vytvořil novou webovou aplikaci. Ale po 14 dnech jsem zjistil, že mě větší úsilí stojí mu vysvětlovat jak to chci, než kolik my v reálu pomohl. Takže jsem se rozhodl nechat udělat základ aplikace českého kolegu a ten jej měl tak rychle, že jsem u něj nakonec zůstal.

Ryanovi jsem zadal jednoduché úlohy (instalace WP, aktualizace webu, jednoduché dílčí scriptíky, parser), které udělal výborně. Jen jsem je musel naprosto přesně specifikovat a on jel pak přesně dle zadání a výsledná práce byla kvalitní.

Dnes již pro mě nepracuje. Neměl jsem pro něj další drobnosti a byl jsem vytížen výše zmíněným projektem, takže nezbýval čas jej řídit. Ale jako zkušenost je to skvělé. Nikde v ČR jsem se nedočetl o podobném experimentu, tak snad pomůžu dalším zájemcům, kteří by o podobné výpomoci uvažovali.

Pokud by chtěl někdo služeb Virtual Staff Finder využít, tak mám od nich slevu $95. Pokud by vás cokoliv okolo VA zajímalo, tak se klidně ptejte, docela jsem se touto problematikou zaobíral, takže toho mám dost nastudováno.

WordPressGuru.cz – Tvorba webu ve WordPressu, překlady šablon, instalace, konzultace

Mário Roženský
Věnuji se vývoji SaaS aplikace SupportBox a zlepšování zákaznické péče ve firmách. Posledních pár let jsem se věnoval popularizaci affiliate marketingu v Čechách. Napsal jsem knihu Jak na skvělou zákaznickou péči.
Komentáře
  1. Petr Soukup napsal:

    Na problém se specifikováním jsem narazil už s programátory tady, takže si vůbec nedovedu představit, že bych dělal detailní zadání do Filipín.
    Díky za varování 🙂

  2. Mirek napsal:

    Já jsem jednu dobu využíval pro změnu Indy a to jako copywritery. Domluva docela ok, kvalita a spolehlivost průměrná. Jediná jejich výhoda je cena, tak levně tu CW píšícího anglicky neseženete. Jinak má cesta k nim vedla přes Digitalpoint.

  3. Radek napsal:

    Myslím, že tohle by se ti mohlo hodit do budoucna:

    https://www.odesk.com/

  4. Radek – znám, neboj, ale to není vhodné pro to co jsem chtěl já. Stejně tak jsem zkoušel i elance.com.

  5. Kvasnička Jan napsal:

    Super článek. Ono je obecně obrovský problém najít programátora, který sám myslí a nedělá jen to, co se mu zadá. Bohužel znám reálně takového jen jednoho, a ten je opravdu hodně moc pracovně vytížen a cena tomu také odpovídá. Jenže dnešní mladí chtějí udělat jen to, co je nutné a zbytek okolo, no, proč by se s tím zdržovali, když to není placené. Ale mnohdy je to o tom dojmu zadavatele a kolikrát není problém se domluvit na ceně, když je odvedená práce viditelně lepší. Sami se tak připravují o další spolupráce nebo o práce na lépe placených projektech.

  6. Jarek Mikeš napsal:

    Programátory hledám nonstop už skoro rok a půl. Zatím nejlepší zkušenost je přijmout absolventy bez praxe.

    Člověk s nimi má více práce a nákladů do začátku, ale pokud alespoň něco umí, pak výsledek na konci je velmi kvalitní.

    1/ Jsou vděčni za příležitost = snaží se, jsou ambiciózní
    2/ Jsou levní
    3/ Nemají nevhodné „programátorské“ návyky
    4/ Vysoká loyalita – jedna z nejdůležitějších vlastností (alespoň pro mne)

    V tomto se liší od senior profesí, či externích programátorů z jiných zemí. Co mají společného z toho co tu píše Mário je věnování hodně času vysvětlováním 🙂 Narozdíl však u toho cizince se to v čase zlepšuje..

  7. Martin napsal:

    Hmm, tak já jsem pracoval chvíli na západě a hodně se mi líbila ta mentalita, kdy tě tvůj šéf vodí za ručičku. A teď dělám v mezinárodní společnosti a je to stejné.

    Češi mají často představu, že jim vymyslím jak to udělat, abych se jim vyplatil a ještě za mizerné prachy. Je mnohem lepší dělat pro západní společnosti, prachy lepší, požadavky nižší.

  8. Pablos napsal:

    Jako (senior) programator to zase vidim z druhe strany 🙂

    Na zapade (nebo ve vetsich) firmach byva dost casto clovek na pozici „Analytik“. Ten projekt „rozebere“ , odhali potencionalni problemy a programator dostane konkretni pozadavky (jednoznacne zadani).

    V Cechach je standartni praxe takova, ze programator krome programovani dela analyzy i testovani. Pricemz posledni 2 aktivity nikdo neni moc ochotny docenit (rozumnej – zaplatit). Pritom, kdyz delam analyzy pro jednu kanadskou firmu, tak to je nejlepe honorovana prace (cca programovani krat dve). Jednodussi veci pak delaji jejich 2 juniori, slozitejsi veci pisu primo ja.

  9. Já proti západnímu stylu nic nemám. Naopak, byl bych rád, kdyby v CZ se tato praktika také rozšířila. Ale na některé věci je fakt vhodný ten CZ programátor a na některé ten z PHI, tak jak píšu v článku.

    Analytika ve firmě nemám a sám jsem to nestíhal, tak jsem ho bohužel musel pustit. A o ceně to není. Měl jsem neschopného programátora za 600 a suprového za 100 na hodinu :). O ceně nedebatuji. Pokud odpovídá odvedené práci, tak s ní souhlasím.

  10. Pablos napsal:

    V tom se asi shodneme. Jinak zazil jsem i spatnyho analytika (v jiste nejmenovane firme, kde jsi pracoval taky 🙂 a to je potom ocistec pro vsechny.

  11. David Lörincz napsal:

    Díky za článek – aspoň jsem si udělal obrázek o tomto pracovním trhu.

  12. Soumar napsal:

    Zajímavá zkušenost, podle to mě je právě ta zajímavá cena daní za to, že dělají jen přesně to, co se jim řekne. V některých případech OK, jindy ne.

  13. Honza napsal:

    Jednu dobu pro mě dělal jeden klučina z Běloruska, nalezenej přes starého dobrého freelancera, ale nevýhoda je, že když už jsme si konečně sedli a měli nastavená nějaká pravidla, on pochytil můj styl, jak chci mít práci odvedenou, tak mu samozřejmě nadále chodily další nabídky na FL, jenže postupně cena rostla a rostla, až se mi nevyplatilo jej dále držet, což mě trochu naštvalo.. Je to jak si vyškolit pracovníka, co pak uteče do jiné firmy 😀
    Ale jak píše Mario, zkušenost skvělá, ale došel jsem teď do stavu, že nejeefektivnější je stejně mít kancelář a tam kolegy, se kterými to probereš hned.. Žádný skype, žádný email, prostě huba 😀

  14. Tutti napsal:

    pouzivám hlavně fiver na ruzné práce.

  15. Asist55 napsal:

    Hledat programátora třeba na Filipínách je možná levnější, je ale otázka, jestli to nakonec je taková úspora peněz, Asi bych se trochu bála, že jakmile se budou řešit nějaké detaily, může dojít k nedorozumění a práce nebude odpovídat zadání. Možná bych zkusila nejdřív české weby jako je http://www.Freelance-Market.cz apod., kde se dá najít řada živnostníků z českého prostředí.

    • Mário Roženský napsal:

      K nedorozumění může dojít i s českým programátorem :). Je to o tom, jak je nastaven ten vývoj, jak se to kontroluje atd.

      Ten market na mě působí hodně nedůvěryhodně a rozhodně bych tam nikoho nehledal.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *